PAC-MAN aplikacją tygodnia w App Storze

Apple udostępniło dzisiaj grę PAC-MAN w sekcji App of the Week. Pobierajcie, jeśli chcecie poczuć smak gier z lat osiemdziesiątych.

PAC-MAN

Dzisiaj w App Storze możecie pobrać za darmo kultową grę Pac-Man, która w latach 80. robiła furorę na komputerach Commodore 64 i Atari. Jeśli chcecie przenieść się w czasie i pozjadać żółtą kulką spikslowane kropki, macie ku temu dobrą okazję. Pac-Man (w Japonii Puck-Man) – komputerowa gra zręcznościowa stworzona przez firmę Namco, wydana po raz pierwszy w 1980 roku. Początkowo wydana na automaty do gier, stopniowo zostawała konwertowana na platformy: Atari 2600, Commodore 64, Intellivision, Sega Game Gear, NES, SNES, Gameboy, PC i inne.

PAC-MAN: historia i opis

Gra była w większości rozwijana przez pracownika Namco, Tōru Iwatani. Oryginalnie tytuł wymawiało się jako Pakku-man (jap. パックマン?) i był zainspirowany onomatopeiczną frazą paku-paku taberu (jap. パクパク食べる przybliżone polskie tłumaczenie brzmi „jeść kłapiąc ustami”?). Jednak później Iwatani zdecydował nazwać swoją grę Puck Man. Tytuł ten jednak nie został przyjęty dla anglojęzycznych krajów ze względu na zbyt duże podobieństwo do wulgaryzmu fuck. Stąd zdecydowano się na tytuł Pac-man, który z kolei był bardziej zbliżony do pierwszego tytułu. (za Wikipedią)

Rozgrywka

Gracz kieruje żółtą kulką – tytułowym Pac-Manem − poprzez labirynt pełen białych kulek. Warunkiem przejścia do następnego poziomu jest zjedzenie ich wszystkich. Ponadto należy unikać czterech duszków (różowego – Pinky, błękitnego – Inky, czerwonego – Blinky i pomarańczowego – Clyde), które poruszają się w (pozornie) losowych kierunkach po całej planszy. Trafienie na duszka oznacza utratę jednego życia. Na planszy są także 4 większe kulki, które na krótki czas odstraszają przeciwników i pozwalają na ich zjedzenie.

Zjedzenie ducha oznacza dodatkowe punkty, a im więcej duchów zjemy za pomocą jednego „wzmacniacza” tym więcej punktów otrzymujemy. Ze zjedzonych duszków zostają same oczy, które wracają do domku w centrum planszy, gdzie się regenerują. Na planszy pojawiają się też specjalne symbole (zwykle owoce), za zjedzenie których przyznawana jest dodatkowa premia punktowa. Na ekranie znajduje się też specjalny tunel, który łączy dwa brzegi planszy (wchodząc z jednej strony wychodzimy z drugiej). Duchy również mogą korzystać z tunelu, lecz poruszają się w nim prawie dwukrotnie wolniej, co daje Pac-Manowi znaczną przewagę.

Zrzuty ekranu z gry mobilnej PAC-MAN

Pomimo faktu, że każdy kolejny poziom rozgrywa się na identycznej planszy, poszczególne poziomy różnią się poziomem trudności. Zmieniać się mogą szybkość Pac-Mana i duchów, rodzaj bonusowego symbolu, taktyka wypuszczania duchów z ich domku czy długość trwania okresu „przerażenia” po zjedzeniu wzmacniacza. Co ciekawe, na wyższych poziomach wzmacniacz działa tak krótko, że duchów nie można już zjadać (wciąż jednak zmieniają one kierunek po zjedzeniu dopalacza). Ponadto wszystkie poziomy (poza poziomem 256, patrz niżej) zaczynając od 21 są identyczne. [Wikipedia]

PAC-MAN na iPhone’a

Zwiastun gry PAC-MAN:

Grę pobierzecie z App Store’a klikając na poniższy przycisk. W sklepie Google Play na urządzenia z Androidem dostępny jest również odpowiednik: PAC-MAN + Tournaments.

Pobierz aplikację w sklepie App Store
Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Apple, Wikipedia, NAMCO BANDAI Games