Mobile Central Europe w ten weekend w Warszawie

Największe światowe nazwiska, najbardziej pożądane techno gadżety już w najbliższy piątek i sobotę w Warszawie na Mobile Central Europe – największej w środkowej Europie konferencji dla programistów aplikacji mobilnych.

Mobile Central Europe

W najbliższy piątek i sobotę 10 i 11 stycznia, odbędzie się w Warszawie Mobile Central Europe (zob. Mobile Central Europe – wydarzenie dla entuzjastów i programistów mobile) – największa w środkowej Europie konferencja dla programistów aplikacji mobilnych. Podczas wydarzenia wystąpią eksperci i inżynierowie, którzy zdobywali doświadczenie pracując m.in. dla Apple, Amazon, Evernote, Facebook, Google czy Microsoft. Opowiedzą 
o designie aplikacji, interakcji oprogramowania z użytkownikami i tworzeniu urządzeń, które w najbliższej przyszłości zrewolucjonizują przemysł, handel i komunikację między ludźmi (tzw. „Internet of Things”).

Pierwszego dnia imprezy, w piątek 10 stycznia br., w Laboratorium Robotyki Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się tzw. Jitter Hakathon, czyli sesja programowania rewolucyjnych urządzeń i technogadżetów, jak Google Glass, Arduino Lilypad, Estimote Beacons, roboty NAO czy drukarki 3D oraz tzw. sesja programowania Freestyle. W sobotę, w części konferencyjnej wydarzenia, ponad dwudziestu inżynierów z Ameryki Północnej i Europy przedstawi swoje doświadczenia w tworzeniu aplikacji pracujących m.in. pod kontrolą systemów iOS i Android (komórki i tablety), a także designie i interakcji oprogramowania z użytkownikami. Wystąpią między innymi:

 • Mike Lee (USA) – współtwórca m.in. Tap Tap Revenge, Obama ’08, Mobile Store firmy Apple
 • Kathryn Rotondo (Niemcy) – twórca aplikacji dla dzieci
 • Damian Mehers (Szwajcaria) – inżynier Evernote, twórca oprogramowania do urządzeń, które można nosić na sobie
 • Eric Lafortune (Belgia) – twórca Proguard, aplikacji poświęconej bezpieczeństwu danych
 • Orta Therox (USA) – twórca CocoaPods
 • Rob Rusher (USA) – znawca Google Glass

Uczestnicy wydarzenia będą mogli pracować z najnowszymi gadżetami, programując  je i komunikując się z nimi  – mówi Jarosław Potiuk, reprezentujący zespół Mobile Central Europe. – Pomoże nam w tym kilkudziesięciu światowej klasy specjalistów, którzy przyjadą do Warszawy, żeby podzielić się swoją wiedzą z polskimi inżynierami, programistami 
i entuzjastami urządzeń mobilnych w ramach warsztatów i części konferencyjnej – podsumowuje Jarosław Potiuk.

Mobile Central Europe – conference trailer

Podczas konferencji do dyspozycji uczestników będą wszystkie prezentowane gadżety 
i urządzenia. Dodatkowa atrakcja to projektory hologramowe i gry na Leia Display System oraz Game Rooms, gdzie na dużych ekranach fani gier będą mogli zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie.

W niedzielę 12 stycznia do Pracowni robotycznej zaprasza Centrum Nauki Kopernik. Od godziny 11.00 do 17.00 zwiedzającym będą prezentowane humanoidalne roboty NAO. Przedstawiciele firmy Aldebaran Robotics z Francji, oraz fundacja Synapsis będą pokazywać ich możliwości oraz opowiadać jak wykorzystywać roboty w terapii z dziećmi autystycznymi. Oprócz tego odbędą się specjalne warsztaty pokazujące jak osoba dotknięta autyzmem widzi, słyszy, czuje świat.

Poniżej lista atrakcji Mobile Central Europe:

 • urządzenia i techno gadżety
 • lista prelegentów

Urządzenia i techno gadżety – Mobile Central Europe

Google Glass

Google GlassGoogle Glass to najbardziej fascynujący gadżet naszych czasów. W jakim kierunku może się rozwinąć, jakie przyniesie wyzwania? Wiele zależy od nowych aplikacji i ich twórców. O nich będziemy mówić i wspólnie je tworzyć.

Więcej: google.com/glass/start

How it Feels [through Google Glass]

Arduino oraz Arduino Lilypad

Arduino to często spotykany mikrokontroler o dużych możliwościach. Na warsztatach uczestnicy przetestują jego wersję podstawową a także wyspecjalizowaną wersję „Lilypad“, przeznaczoną do nietypowych dla elektroniki zastosowań. Wraz z innymi elementami elektronicznymi może on stać się częścią ubrania. Całość tworzy razem tzw. e-tekstylia. Eksperymentowanie z materiałami już dziś prowadzi do tworzenia m.in. ubrań dla graczy z wieloma czujnikami, ale także do produkcji nowoczesnej biżuterii.

Więcej: blog.arduino.cc/category/wearable-computing/lilypad

LilyPad Arduino Projects

Drukarki 3D

Drukarki 3DDrukarki 3D – podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zmaterializować wybrane pomysły druku przestrzennego, poznać materiały z których tworzone są wydruki, a także dowiedzieć się jak przygotować plik do druku w trzech wymiarach.

Beacone Estimotes

Beacone Estimotes – to niewielki czujnik, który potrafi wymieniać informacje z telefonem komórkowym wyposażonym w odpowiednią aplikację. Czujnik informuje telefony klientów wchodzących do sklepu, m.in. gdzie znajduje się szukany przez nich towar. Ten polski wynalazek dzięki ma szanse zmienić zachowania konsumenckie. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak zbudować aplikacje, które będą modelować zachowania kupujących.

Więcej: estimote.com

Estimote Smart Beacons – welcome to the contextual computing era!

Roboty NAO

Roboty NAORoboty NAO – Nao H25, stworzony przez Aldebaran Robotics, jest humanoidalnym robotem, towarzyszem, asystentem oraz platformą badawczą. Jest idealnym partnerem w badaniach i nauczaniu w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji. Dzięki niemu osoby starsze i chore na autyzm mogą spróbować pełni życia. Jego twórcy snują odważne plany, w których NAO stopniowo będzie przekształcać się w robota asystującego całej populacji.

Więcej: aldebaran-robotics.com/en

NAO Next Gen : the new robot of Aldebaran Robotics

Prelegenci – Mobile Central Europe

Aplikacje mobilne: m.in. design, human interaction i testowanie aplikacji

 • Jackson Gabbard – inżynier Facebooka
 • Drew Crawford – programista, autor słynnego artykułu 'Why Mobile Web Apps are Slow”
 • Dave Wiskus – znany ekspert z dziedziny human interaction


iOS – eksperci z zakresu systemu Apple: 

 • Chris Eidhof – założyciel objc.io
 • Jon Reid – twórca Quality Coding
 • Tom Maes – freelancer, konsultant iOS
 • Peter Steinberger – twórca PSPDFKit
 • John Ellenich – designer, laureat Weeby Award, twórca aplikacji podróżniczej Fligh Track
 • Remy Virin – inżynier oprogramowania mobilnego z Francji
 • Cesare Rocchi – „design thinking” i „mental models” w tworzeniu aplikacji


Android – eksperci z zakresu systemu Google:

 • Wiebe Elsinga – twórca GDG Netherlands, tworzy prototypowe aplikacja na Androida
 • Alex Shirazi – założyciel Phlint, twórca aplikacji na protypowe telefony Google’a
 • Cheng Luo – ekspert od aplikacji mobilnych z Amazona
 • Gal Cerf – inżynier uTest, specjalizujący się w utrzymaniu jakości aplikacji mobilnych
 • Michele Capra – znany ekspert z zakresu aplikacji na Windows Phone i Android.

Więcej na stronie Mobile Central Europe: mobilecentraleurope.com

źródło: informacja prasowa Mobile Central Europe