iPhone ma 7 lat

Dokładnie 7 lat temu Steve Jobs pokazał światu iPhone’a. Zobaczcie jak do tego doszło i jak zmienił się świat mobile’a oraz sam iPhone.

iPhone

iPhone po raz pierwszy został zaprezentowany dokładnie 7 lat temu, 9 stycznia 2007 na wystawie Macworld w San Francisco przez Steve’a Jobsa. Po premierze iPhone’a akcje Apple skoczyły gwałtownie w górę. Zmienił się też diametralnie rynek smartfonów. iPhone doprowadził do zmian nie tylko w aspekcie ekonomicznym. Nie można zapominać o zmianach jakie zaszły w interakcji człowieka z maszyną. To odmieniło sposób, w jaki korzystamy z telefonu, radia, kamery, telewizji, komputera. Smartfony są kamerą, aparatem, telewizorem, radiem, prasą, komputerem i mieszczą się w kieszeni. Można powiedzieć, że Apple „wynalazło telefon od nowa”.

We wtorek 9 stycznia 2007 roku Steve Jobs rozpoczął prezentację iPhone’a od słów:

To dzień, na który czekałem przez ostatnie dwa i pół roku.

Później wyjaśnił zgromadzonym dlaczego nienawidzą swoich komórek. I podał im na tacy rozwiązanie – iPhone’a. Prezentacja iPhone’a poprzedzona była wieloma przygotowaniami. Jobs zażyczył sobie iPhone’ów na scenie podłączonych do wielkiego ekranu. Większość firm po prostu filmuje prezentowane urządzenie i wyświetla obraz na telebimie. Dla Jobsa to było nie do zaakceptowania. Publiczność widziałaby wtedy jego palec zasłaniający ekran nowego smartfona. Inżynierowie firmy spędzili więc tygodnie nad umieszczeniem specjalnego układu i kabli z tyłu każdego z iPhone’ów. Podłączone do projektora wyświetlały to, co robi Jobs. Kiedy dotykał ikonki kalendarza, jego palec nie pojawiał się na ekranie. Efekt był magiczny. Publiczność poczuła się tak, jakby trzymała telefon Apple’a w dłoniach, jakby mogła go mieć. (…)

Jobs podjął olbrzymie ryzyko decydując się na wypuszczenie iPhone’a na rynek. Styczniowa prezentacja z 2007 roku odbyła się w zasadzie przy użyciu prototypu, który ledwie działał. Smartfon nie miał trafić do sprzedaży jeszcze pół roku, a lista spraw „do naprawienia” wydłużała się. Nie było nawet linii produkcyjnej, pierwsza setka iPhone’ów była pełna egzemplarzy różniących się od siebie sposobem wykonania. W wielu z nich obudowa nie pasowała do ekranu, a oprogramowanie sprawiało same problemy.
[technologie.gazeta.pl]

Pewne wydarzenia marketingowe przechodzą do historii. Jednymi z nich były z pewnością prezentacje Steva Jobsa. I nie chodzi tutaj o słynny czarny golf i jeansy, ale o sposób mówienia, technikę argumentacji, (odwoływanie się do potrzeb klientów, obrazowanie problemów, dopracowane wizualizacje, poczucie humoru oraz przede wszystkim formę. Prezentacja była zawsze historią – posiadała swój wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Zobaczcie jak wyglądała pierwsza prezentacja iPhone’a, dokładnie 7 lat temu, we wtorek 9 stycznia 2007 roku.

Steve Jobs iPhone Presentation

W przeddzień premiery iPhone’a, 28 czerwca 2007, Steve Jobs ogłosił, że każdy pełnoetatowy pracownik Apple oraz niepełnoetatowi pracownicy pracujący przynajmniej rok otrzymają za darmo iPhone’a. Produkt wszedł do sprzedaży 29 czerwca 2007 roku.

Na poniższej infografice zobaczycie jak zmieniał się wygląd i parametry iPhone’a w ciągu 7 lat.

iphone-evolution-big
źródło: intomobile.com

źródło: technologie.gazeta.pl, Wikipedia