Powolny proces aktualizacji Androida – infografika HTC

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda proces aktualizacji Androida na Wasze telefony? Zobaczcie infografikę od HTC przedstawiającą całą ścieżkę jaką musi przejść nowy system zanim trafi na Wasze telefony.

Proces aktualizacji Androida przez HTC

HTC, tajwański producent telefonów, udostępnił w zeszły czwartek ciekawą infografikę, na której przedstawił etapy bardzo powolnego, bolesnego i skomplikowanego procesu tworzenia, testowania, certyfikacji i wdrażania aktualizacji systemu mobilnego Android.

Według Apple’a 74 proc. urządzeń miało zainstalowany system iOS 7 już dwa i pół miesiąca po jego wydaniu w porównaniu do 1,1 proc. urządzeń z systemem Android 4.4 KitKat. Internetowy gigant nie jest w stanie w tak łatwy sposób jak Apple udostępnić aktualizację swojego systemu, przez dużą fragmentację urządzeń, które korzystają z Androida. Często aktualizacja firmware’u smartfona z Androidem ogranicza się w najlepszym przypadku do pierwszej poprawki, chyba że jest to sprzęt wydany przez Google’a. Co jest przyczyną? Myślę, że poniższa infografika trochę przybliży Wam proces aktualizacji Androida na przykładzie HTC. Aktualizacja często blokowana jest przez operatorów sieci komórkowych, producentów chipsetów, którzy kierują się własnymi partykularnymi interesami.

Bywa też tak, że aktualizacja systemu nie jest w ogóle wypuszczana dla danego modelu, ze względu na pokrętną drogę kompleksowej homologacji i certyfikacji, podczas której mają swój udział co najmniej 4 zainteresowane strony.

HTC Software update

HTC udostępniło poniższą infografikę na swojej stronie stanu aktualizacji oprogramowania, aby szczegółowo uzasadnić i przedstawić użytkownikom proces dwunastu kroków wypuszczania aktualizacji systemu Android. Poniżej widzicie tylko mały fragment, który już oddaje wrażenie skomplikowanego procesu aktualizacji urządzeń HTC do nowej wersji systemu operacyjnego Android…

Proces aktualizacji Androida zanim trafi do pobrania na Wasze smartfony lub tablety

Infografika HTC - aktualizacja Androida

Kliknij w główkę robota, aby zobaczyć całą infografikę lub poniższy link.

główka robota Androida infografika HTC wysoka na 10 683 linii (1,7 MB, jpg)

Cały proces aktualizacji rozpoczyna się od Google’a, który udostępnia tzw. Platformę Development Kit (PDK) z narzędziami dla producentów urządzeń z systemem Android. Kod źródłowy Androida nie jest uwalniany producentom urządzeń, aż po oficjalnym ogłoszeniu przez Google’a. Gigant zapewnia, że ta zasada ma zastosowanie także dla własnej jednostki Motorola Mobility.

Dziesiątki producentów telefonów z systemem Android i producentów chipsetów, takich jak Qualcomm i Broadcom uwzględnionych w procesie oceny, zatwierdzają nową wersję systemu Android OS, co może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Każda z firm uczestniczących w procesie certyfikacji może w dowolnym momencie zgłosić swoje zastrzeżenia do zgodności nowego systemu z jego urządzeniem lub podzespołem.

Nie byłoby większego problemu, gdyby klienci nie zostali w większości przypadków pozostawiani na lodzie ze starym firmware’em.

Proces staje się jeszcze bardziej złożony ze względu na to, że urządzenia z Androidem są zbudowane i zaprojektowane przez trzy główne strony: Google, producenci telefonów i operatorzy. Operatorzy sieci komórkowych w każdym kraju nadal wykonują zbyt wiele kontroli przez zlecanie własnego OEM-u. Trwa to długo, a do tego irytuje samych użytkowników.

fragment infografiki HTC

Kolejny krok to zatwierdzenie, uzgodnienie i przetestowanie kodu przez grono operatorów, organów regulacyjnych i producentów z całego świata no i oczywiście przez samego Google’a. Jeśli firma z Mountain View nie ostatecznie nie zatwierdzi brandowanego systemu, to taki modyfikowany system może nigdy nie ujrzeć światła dziennego.

Mając tak wiele stron zaangażowanych w ten proces, punkty potencjalnej awarii zwiększają się wykładniczo. Jakby tego było mało, skórki i dodatkowe bajery interfejsu użytkownika wdrażane przez ​Samsunga czy HTC, aby odróżnić urządzenia od siebie, jeszcze bardziej komplikują i opóźniają proces testowania.

Apple posiada jedną własną firmę, która projektuje jej urządzenia, procesory, system operacyjny i aplikacje, dzięki czemu wszystko odbywa si sprawniej i szybciej, eliminując dużą liczbę akceptacji i testów przez podmioty zewnętrzne. W rezultacie proces aktualizacji systemu Apple’a jest prostszy i zazwyczaj składa się z trzech etapów: rozwijanie i testowanie aktualizacji firmware’u -> wypuszczenie aktualizacji oprogramowania iOS w trybie OTA i tradycyjny sposób pobrania paczki -> użytkownicy aktualizują swoje urządzenia.

Nie oznacza to, że Apple’a nie obejmuje proces oceny sprzętu! Oczywiście Apple to weryfikuje i urządzenia, które sprzętowo nie są w stanie obsłużyć nowych systemów (te sprzed 3 czy 4 lat) nie są obejmowane aktualizacją do nowej wersji systemu – co jest normalną koleją rzeczy.

źródło: Christian Zibreg z iDownloadBlog, HTC