Know My App ujawnia użycie danych przez aplikacje mobilne

Grupa CTIA (zrzeszająca firmy telekomunikacyjne oraz dostawców usług i urządzeń mobilnych) uruchomiła stronę Know My App pokazującą zużycie danych przez popularne aplikacje mobilne na iOS-a i Androida.

Know My App
Screen z serwisu Know My App

Czym jest Know My App?

Know My App to pierwsze tego typu narzędzie, które pozwala na sprawdzenie ile danych pobiera aplikacja, zanim zainstalujemy ją na swoim telefonie lub tablecie. CTIA współpracuje z Intertek Testing Services w Ameryce Północnej w celu dostarczania informacji i pomiaru danych zużywanych przez aplikacje. Obecnie oferuje szacunkowe dane na temat wykorzystania 50 płatnych i bezpłatnych aplikacji, ze sklepów z aplikacjami mobilnymi Apple’a i Google’a. Szacunki pochodzą z informacji zebranych w sieci AT&T ogólnodostępnym narzędziem diagnostycznym ARO, które przechwytuje i analizuje wykorzystanie danych aplikacji. Kolejne aplikacje będą testowane i dodawane do bazy danych serwisu w ujęciu miesięcznym.

Przykładowy pobór danych przez aplikację Facebook

Odwiedzający stronę mogą przeglądać aplikacji według nazwy, kategorii lub systemu operacyjnego, a następnie dowiedzieć się, jak aplikacja została przetestowana i jak dużo danych pobiera. Zobaczcie jak wygląda przykładowe użycie danych na przykładzie Facebooka wersja 6.7.2, przy wykonaniu poniższych czynności:

  • zamieszczenie 5 komentarzy
  • polubienie 5 postów
  • obejrzenie jednego klipu wideo
  • przeglądanie 3 zdjęć
  • przewijanie osi czasu
  • jedno zameldowanie
  • przesłanie jednego zdjęcia.

Przy takim scenariuszu, reprezentującym korzystanie z aplikacji wtaki sposób 3 razy w ciągu jednego dnia przez typowego użytkownika, szacuje się pobranie 433, 77 MB (na iOS-ie ) i 222,82 MB (na Androidzie) w ciągu miesiąca przez tę aplikację. Witryna wykorzystuje wykresy słupkowe w celu zilustrowania poboru w różnych planach taryfowych. W przypadku Facebooka na iOS-a, 433,77 MB stanowi około 21 proc. miesięcznego pakietu o wartości 2 GB, a w przypadku tej samej aplikacji na Androida to tylko 10 proc. planu taryfowego z pakietem 2 GB. Zobacz także jakie plany taryfowe oferują polscy operatorzy komórkowi.

Pomimo, że w tym momencie dostępne informacje są nieco ograniczone, KnowMyApp będzie rozwijane o prezentację użycia danych w rozbiciu na pobór podczas pobierania, uruchamiania, aktywnego użytkowania i pracy w tle.

Podsumowanie

W sieci dostępnych jest wiele narzędzi do testowania poboru danych przez wybraną aplikację, ale dopiero gdy ją zainstalujemy na swoim urządzeniu mobilnym. Know My App dostarcza takich informacji bez konieczności instalacji interesującej nas appki, jest też cennym źródłem informacji dla twórców aplikacji mobilnych. Deweloperzy mogą wykorzystać te informacje do projektowania bardziej energooszczędnych aplikacji, co za tym idzie nasza bateria w smartfonie czy tablecie wytrzyma przez dłuższy czas bez ładowania. (jak wydłużyć czas pracy baterii pod iOS-em 7)

Strona główna projektu: knowmyapp.org

źródło: Jon Reed z iphonefaq.org, knowmyapp.org