Ceny iPhone’a 5s na całym świecie

Zobaczcie, w którym kraju na świecie zapłacicie najniższą cenę za iPhone’a 5s. Zestawienie cen telefonu Apple’a na interaktywnej mapie.

iPhone - cena jako procent przeciętnego rocznego dochodu

Serwis MobileUnlocked udostępnił ciekawe interaktywne narzędzie, które pokazuje ceny iPhone’a 5s (bez umowy) na całym świecie, zarówno w wartościach bezwzględnych (ceny w dolarach, funtach i krajowej walucie), jak i jako odsetek PKB. Dane aktualizowane są codziennie o 8 rano czasu lokalnego.

Istnieją cztery kraje, w których iPhone sprzedawany jest za około 20 procent przeciętnego rocznego dochodu: Filipiny (18%), Jordania (18,2%), Wietnam (19,8%) i Indie (22,3%). W Polsce również nie jest tanio, wskaźnik dla naszego kraju wynosi 4,6% PKB.

Katar – jeden z najbogatszych krajów na świecie – ma najniższy odsetek – mniej niż 0,8%, podczas gdy w USA jest niespełna 1,4% i 2,4% w Wielkiej Brytanii.

Najniższa cena iPhone’a 5s w kategoriach pieniężnych jest w USA na poziomie 707,41 $, najdroższy jest Jordanie, gdzie można zakupić za 1 091$. W Polsce cena w dolarach wynosi 953,64$, czyli o 246,23$ więcej niż najtańszej stawki w Stanch. Należy zauważyć, że ceny iPhone’a przed i po doliczeniu podatków różnią się znacznie między poszczególnymi krajami, z powodu ogromnych różnic w lokalnych przepisach podatkowych.

ceny iPhone'a w Europie
Ceny iPhone’a 5s w Europie (w dolarach)

Wskaźnik procentowy w zestawieniu pokazuje zależność między ceną telefonu i krajowego PKB (PPP) na mieszkańca dla wszystkich krajów, w których jest on dostępny. Mapa daje szybki wgląd w kraje, w których telefon jest najdroższy (lub najtańszy) na podstawie ich średniego PKB. Na mapach możecie zobaczyć cenę z podatkiem i bez w dolarach amerykańskich ($) lub GB funtach (£) oraz w przeliczeniu na walute lokalną. Wszystkie dane zebrane zostały dla na najbardziej popularnej wersji iPhone’a 5s 16 GB w wersji bez abonamentu. Ceny zaciągane są bezpośrednio z lokalnych sklepów Apple’a w danym kraju lub od oficjalnych dostawców firmy Apple.

źródło: 9TO5Mac.com, MobileUnlocked.com