50 wskazówek jak robić zdjęcia iPhone’em?

W tym artykule znajdziecie 50 wskazówek Emila Pakarklisa z iPhonePhotographySchool.com na temat fotografowanie przy użyciu iPhone’a.

iPhone fotografia

W ciągu ostatnich dwóch lat Emil Pakarklis zrobił wiele zdjęć iPhone’em, które wychodziły mu raz lepiej, raz gorzej. Spędził wiele godzin w mediach społecznych dzieląc się efektami swojej pracy. Przez ten czas opanował sztukę perfekcyjnego fotografowania za pomocą iPhone’a. Mam nadzieję, że poniższe wskazówki Emila pomogą Wam w robieniu naprawdę fantastycznych zdjęć telefonem Apple’a, unikając błędów, które na początku popełniał sam autor. Być może część z tych porad zainspirują Cię by stać się czynnym mobile’owym fotografem? Zaczynajmy!

Ogólne wskazówki iPhoneografowania

1. Lepszy aparat nie sprawi, że będziesz lepszym fotografem.

2. Każdy iPhone jest wystarczająco dobry do tworzenia świetnych fotografii. Widziałem genialne zdjęcia zrobione iPhone’em 3G.

3. Konsekwentna praktyka jest najlepszym sposobem na poprawę iPhoneografowania. Ćwicz, nawet kiedy nie masz pomysłu na dobre zdjęcie, a w końcu i Ty stworzyć coś niesamowitego.

4. Traktuj swój aparat w iPhone’ie jakby to było drogie DSLR. Jeśli korzystasz z telefonu iPhone do robienia szybkich zdjęć, nigdy nie wydobędziesz z niego nic więcej.

Robienie świetnych zdjęć

5. Najpierw naucz się robić wspaniałe zdjęcia. Tylko wtedy ma to sens, aby opanować ich edycję.

6. Obserwuj światło. Na podstawowym poziomie fotografowania należy zrozumieć światło. Jeśli pojmiesz jak zachowuje się światło, będziesz świetnym fotografem.

7. Spróbuj przewidzieć, jak interesująca Cię scena zmieni się w danym momencie. Bądź przygotowany, na to kiedy będzie najlepsza chwila na zrobienie zdjęcia.

8. Najlepsze zdjęcia przekazują silne emocje lub opowiadają historię.

9. Najlepszym sposobem na zrobienie dobrego zdjęcia jest opowiedzenie nim historii. Najlepsze historie są już w umyśle widza. Jeśli tworzysz tajemnicę, widz może wypełnić puste pola i stworzyć obraz, który jest jednoznacznie ich historią.

10. Zawsze mija kilka sekund zanim zrobisz zdjęcie. Sprawdź czy wybrałeś najlepszy kąt i czy w kadrze jest wszystko co chcesz uchwycić. Jeśli nie, spróbuj innego ujęcia, pozycji.

11. Najprostszym sposobem na poprawienie fotografii jest zmiana kąta lub ujęcia.

12. Poznaj podstawy kompozycji, a następnie dowiedz się jak je łamać. Musisz znać zasady, zanim będziesz mógł je łamać :)

13. Włącz siatkę aż zaczniesz myśleć o jakiejkolwiek scenie.

14. Ćwicz kompozycję robiąc proste zdjęcia, które mają dużo pustego miejsca. Duże otwarte tereny są doskonałym miejscem, aby rozpocząć fotografowanie iPhone’em.

15. Zawsze należy zadać sobie pytanie, co jest głównym obiektem Twojego zdjęcia, lub co jest pierwszą rzeczą, którą widz zauważy?

16. Twoja kompozycja powinna podkreślać główny przedmiot lub przedmioty. Fotografowany obiekt niekoniecznie powinien znajdować się w centrum kadru.

17. Umieszczenie tematu zdjęcia nawet nieco poza centralną część kadru, znacznie poprawi Twoją fotografię.

18. Pomyśl o zdjęciach w zakresie równowagi. Jeśli umieścisz swój główny temat w jednym rogu obrazu, możesz również mieć coś ciekawego w przeciwległym rogu, aby utrzymać skład zrównoważony.

19. Włącz HDR w fotografii krajobrazowej i gdy niebo zajmuje znaczną część zdjęcia.

20. Nie należy używać trybu HDR do zdjęć w ruchu i kiedy musisz zrobić wiele zdjęć bardzo szybko.

21. Spróbuj robić zdjęcia przed silnym oświetleniem (np. zachodem słońca), aby uchwycić kontury.

22. Dowiedz się, jak szybko ustawić ostrość i ekspozycję – i jak je zablokować poprzez przytrzymanie palca.

23. Nigdy nie należy używać zoomu cyfrowego. Powiększysz i przytniesz swoje zdjęcia po zgraniu na komputer :)

24. Używaj przycisków głośności dla kamery.

25. Za pomocą przycisków głośności w słuchawkach wyzwalaj zdalnie migawkę lub rób dyskretne zdjęcia w miejscach publicznych.

26. Powinieneś być w stanie szybko wyjąć iPhone’a z kieszeni, włączyć go i otwórzyć aparat z ekranu blokady w dwie sekundy lub mniej. Nie przegapisz doskonałego ujęcia.

27. Istnieje wiele akcesoriów do iPhonografowania na rynku, ale tak naprawdę nie są potrzebne do robienia wspaniałych zdjęć. Zakup fajnego sprzętu nie sprawi, że będziesz lepszym fotografem.

Edycja i aplikacje

28. Nie można edytować złych zdjęć.

29. Najprostszym sposobem, aby zniszczyć dobre zdjęcie jest bezmyślne stosowanie silnych zabytkowych filtrów.

30. Jeśli masz zamiar użyć filtrów, dostosuj ich siłę. Siła filtru domyślnie będzie prawie zawsze zbyt wysoka i powoduję, że zdjęcie jest przeedytowane.

31. Twoja edycja powinna poprawiać atmosferę zdjęcia, która uzupełni komunikat na zdjęciu. Wszystko inne jest zbędne.

32. Naucz się najpierw dokonywać podstawowych zmian takich jak jasność, kontrast i nasycenie. Dopiero gdy je pojmiesz należy zacząć używać bardziej zaawansowanych efektów i filtrów.

33. Nie pobieraj 50 aplikacje do edycji zdjęć. Wybierz dwie lub trzy i naucz się z nich korzystać

34. SnapseedVSCO CamCamera + i Mextures są świetne na początek.

Tutorial, jak edytować zdjęcia w Mextures:

Tutorial jak edytować zdjęcia w VSCO Cam:

więcej znajdziecie na: iPhonePhotographySchool.com/category/tutorials

35. Nie dodawaj tekstu na zdęciach – rozprasza i nigdy nie wygląda dobrze.

Zarządzanie zdjęciami

36. Zawsze należy mieć kopię zapasową całej biblioteki zdjęć. I w razie czego jeszcze jedną :)

37. Zewnętrzny dysk jest najlepszym miejscem na zrobienie kopii zdjęć, i nie trzymaj go w tym samym worku co laptopa.

38. iCloud jest dobrym miejscem dla automatycznego przesyłania zdjęć do iPhoto. Spróbuj też Flickra.

39. Trzymaj zmodyfikowane zdjęcia w osobnym albumie, aby mieć do nich łatwy dostęp.

40. Nie należy zachowywać kilku identycznych zdjęć. Unikaj myślenia, że usuniesz je później. Zamiast tego należy zmienić kąt lub kompozycję i zrobić zdjęcie ponownie.

Udostępnianie i sieci społecznościowe

41. Podziel się swoją pracą na portalach społecznościowych, aby utrzymać motywację i uzyskania informacji zwrotnej.

42. Śledź prace innych fotografów, aby się inspirować i wpadać na nowe pomysły.

43. Nie jest grzechem naśladowanie stylu kogoś innego dla dobra nauki. W końcu odkryjesz własny unikalny styl, więc nie martw się, że na początku kogoś naśladujesz.

44. Nie staraj się być aktywny na 10 różnych serwisach wymiany zdjęć. To doprowadzi Cię do szaleństwa. Po prostu wybierz swój ulubiony i zrób tam dobrą robotę. Zamieszczać tylko swoje zdjęcia na Instagramie.

45. Nie stosuj filtrów Instagrama, jeśli chcesz się wyróżniać na Instagramie.

46. Zawsze reagować na ludzi, którzy poświęcili czas, aby skomentować Twoje zdjęcia. Wystarczy powiedzieć „dziękuję”, zawsze to coś!

47. Nie oznaczaj swoich  zdjęć każdym znanym Ci hashtagiem. Chyba nie chcesz wyjść na spamera?

48. Nie używaj znaków wodnych – są brzydkie, a przecież nikt nie będzie kradł Twoich zdjęć.

49. Publikuj tylko swoje najlepsze zdjęcia – jakość zawsze bije na głowę ilość.

50. Zdjęcia cyfrowe przemijają :) Wydrukuj swoje najlepsze prace, aby były ponadczasowe.

Może kilka z tych porad pozwolą Ci się stać świetnym fotografem, może masz własne przemyślenia lub doświadczenia? A może jest coś z czym się nie zgadzasz. Bez względu na to, jeśli dotarłeś do końca tego artykułu, oznacza, że chcesz robić dobre zdjęcia telefonem! Powodzenia i ciekaw jestem Waszych postępów!

Ten artykuł został napisany przez Emila Pakarklisa, namiętnego iPhoneografa i założyciela iPhonePhotographySchool.com. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak edytować wspaniałe zdjęcia z iPhone’a, sprawdzić jego bezpłatny kurs fotograficzny iPhone edycji wideo .