Bankowość mobilna w rankingu Newsweeka 2013

mBank zwycięzcą rankingu Przyjazny Bank Newsweeka w kategorii bankowość mobilna.

mBank_header_przyjazny_bank

Newsweek Polska opublikował dziś pełne wyniki rankingu Przyjazny Bank Newsweeka 2013, który przeprowadził z firmą Millward Brown SMG/KRC. Jedną z kategorii była bankowość mobilna, w której po raz kolejny zwyciężył mBank., tuż za nim ING Bank Śląski, a na 3. miejscu Alior Sync, który został liderem w kategorii przyjazne banki w internecie.

Pełne wyniki rankingu Przyjazny Bank Newsweeka 2013 (bankowość mobilna)

przyjazny_bank_newsweeka_2013_mobile

W lipcu na łamach naszego serwisu prezentowaliśmy zestawienie dedykowanych aplikacji polskiego m-bankingu do zarządzania finansami na osobistych rachunkach bankowych w telefonie. Zobaczcie Ranking 16 polskich aplikacji bankowości mobilnej (lipiec 2013). W naszym rankingu uwzględnialiśmy tylko aplikacje obsługujące rachunki dla klientów indywidualnych.

Według Newsweeka w sferze mobilnej bankowości w najbliższych miesiącach będzie się naprawdę wiele działo.

– Jesteśmy przed mobilnym boomem w świecie finansów osobistych i bankowania – mówi  Krzysztof Tomczak z firmy Millward Brown SMG/KRC, z którą „Newsweek” przygotował badanie. – Dlatego na jakość usług banków w świecie mobilnym położyliśmy w tym roku wyjątkowy nacisk. Nasi ankieterzy dostali zadanie przejścia całej ścieżki, którą pokonuje klient wyłącznie za pomocą smartfona, a więc zalogowania się do konta, wykonania podstawowych operacji, sprawdzenia informacji o stanie własnych finansów.

– Wrażenia ankieterów, z których wielu po raz pierwszy miało do czynienia z bankowymi aplikacjami mobilnymi, były bardzo pozytywne – mówi Tomczak. Szczególnie spodobała się im możliwość zlokalizowania (za pomocą GPS) najbliższego oddziału banku czy bankomatu, a następnie podjęcia gotówki z wykorzystaniem telefonu, możliwość szybkiego zastrzeżenia karty za pomocą kilku kliknięć na ekranie czy płacenia rachunków przez skanowanie kodów QR. Chętnie korzystano z aplikacji bankowej do doładowania konta u operatora komórki.

Podsumowanie z oficjalnej strony z wynikami:

  • 7 na 170 podejść do korzystania z konta na urządzeniu mobilnym skończyło się porażką
  • najbardziej irytujący jest nadmiar mechanizmów zabezpieczających, który wydłuża czas wykonywania operacji
  • na razie ani banki, ani klienci nie znaleźli złotego środka pomiędzy dostępnością a bezpieczeństwem
  • polskie banki są bardzo technologicznie zaawansowane – na tle francuskich, brytyjskich czy innych ze starej Europy
  • te, które stanęły na podium w kategorii bankowości mobilnej, zdobyły ponad 80 pkt na 117 możliwych
  • różnica pomiędzy bankiem najlepszym (mBank) a najsłabszym (Meritum Bank) wynosi zaledwie 20 proc.
  • bardzo wyrównane są wyniki najlepszych banków: w pierwszej dziesiątce różnica wyniosła zaledwie 12 punktów.

mBank najlepszym bankiem mobilnym (wg Newsweeka)

W tym roku oceniając bankowość mobilną, audytorzy oceniali przede wszystkim użyteczność, ergonomię oraz prostotę nawigacji po lekkiej wersji serwisu transakcyjnego oraz aplikacjach mobilnych.

mBank - wersja mobilna serwisu

Dzięki bankowości mobilnej, Klienci mBanku mogą wygodnie zarządzać i kontrolować swoje finanse przez telefon komórkowy oraz inne urządzenia mobilne, z każdego miejsca na świecie, przez całą dobę, bez konieczności logowania się za pomocą komputera.

Klienci mBanku mogą wybierać pomiędzy „lekką” wersją serwisu transakcyjnego, aplikacjami na system iOS, w tym specjalnie dedykowaną aplikacją na iPada, aplikacją na system Android oraz usługą SMS, zapewniającej szybki dostęp do informacji dzięki kodom SMS.

źródło:
Perły bankowości mobilnej [RANKING BANKÓW], Piotr Stasiak, Newsweek
Newsweek potwierdza: mBank ponownie najlepszym bankiem mobilnym!, mBank.pl