Aplikacje mobilne polskich miast

Aplikacje mobilne dla polskich miast cieszą się coraz większą popularnością. Zobaczcie zestawienie mobilnych przewodników, które w zamyśle powinny zastąpić te tradycyjne.

aplikacje-mobilne-polskich-miast

Polskie miasta dbają o swoją promocję także w mobile’u. Świadczy o tym fakt, że miasta udostępniają turystom i swoim mieszkańcom przydatne aplikacje mobilne, dzięki którym można śledzić najciekawsze wydarzenia i atrakcje. Przygotowując zestawienie zapytaliśmy Urzędy Miast między innymi o to, które z funkcjonalności aplikacji cieszą się największą popularnością. Dziękujemy miastom, traktującym poważnie swój rozwój i promocję, za obszerne informacje i dane, które pozwoliły nam przedstawić najciekawsze wnioski. Spośród 9 ocenianych odpowiedziało nam 5 miast, ale w naszym porównaniu przedstawiamy Wam wszystkie z uwzględnieniem najważniejszych cech.

CO POWINIEN ZAWIERAĆ IDEALNY MOBILNY PRZEWODNIK

Poniżej cechy, które według nas powinny wyróżniać dobrą aplikację turystyczną miasta:

 • przejrzysty i prosty interfejs
 • informacje o historii i atrakcjach turystycznych miasta
 • integracja z mapą i nawigacją
 • bieżące aktualności, pogoda i atrakcje (GPS)
 • możliwość zakupu/rezerwacji biletów na wydarzenia, komunikacji miejskiej, hotelu, restauracji itp. (ew. połączenie z kartą turystyczną miasta)
 • materiały wideo, audio, zdjęcia (możliwość współtworzenia kontentu przez użytkowników aplikacji)
 • dostępność na najpopularniejsze platformy mobilne
 • kilka wersji językowych (wersja angielska – must have)
 • scenariusze wycieczek (możliwość tworzenia własnego planu zwiedzania, lub skorzystanie z gotowych)
 • integracja z bazą hotelową
 • najważniejsze informacje kontaktowe
 • hotspoty (informacje o darmowych i płatnych sieciach Wi-Fi w mieście)

Zobaczcie, które aplikacje mobilne polskich miast są najbliższe ideału [sic!]. Poniżej zestawienie i opisy aplikacji.


 APLIKACJE MOBILNE POLSKICH MIAST (zestawienie)

W tabeli zestawiliśmy wszystkie oceniane aplikacje mobilne polskich miast, wraz ze zdobytymi punktami. Pierwsza kolumna, według nas najważniejsza – funkcjonalności, druga UI (user interface) –  wykonanie, trzecia UX – to m.in. nawigacja, przejrzystość i łatwość korzystania z aplikacji, czwarta jęz. (wersje językowe) – liczba dostępnych wersji językowych, piąta OS (systemy mobilne) – dostępność na różne platformy mobilne, i ostatnia Σ – to suma zdobytych punktów.

Pierwsze miejsce zajęła szczecińska aplikacja Visit Szczecin, która nie jest jedynie suchym informatorem, ale obszernym przewodnikiem z ciekawą funkcjonalnością funkcjonalnością rozszerzonej rzeczywistości. Drugie miejsce zajęła aplikacja przygotowana dla Gdańska (gdansk4u MOBILE), którą wyróżnia ciekawa funkcja audycji audio. Gdański mobilny przewodnik dostępny jest, podobnie jak szczeciński, w trzech wersjach językowych. Gdańsk jako jedyny udostępnił swoją aplikację na 3 systemy mobilne (Androida, iOS-a i Windows Phone). Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje Kraków z aplikacją myKRK, który jest obszernym informatorem na temat miasta. Tego typu aplikacje śmiało mogą konkurować z tradycyjnymi papierowymi przewodnikami. Tym bardziej, że miasta zapowiadają ciągłe rozwijanie funkcjonalności!

Warto również wspomnieć o aplikacji Łódź Insider, która jako pierwsza pojawiła się na urządzeniach mobilnych i przetarła szlaki innym. W zestawieniu największym rozczarowaniem okazała się stołeczna aplikacja Kulturalna Warszawa, która odstaje od innych pod względem wykonania i dostępnych funkcjonalności. Niemniej jednak kibicujemy miastom i wierzymy, że nie prześpią mobilnej rewolucji, udostępniając turystom mobilne przewodniki, które dają nieograniczone możliwości promocji. Więcej o aplikacjach przeczytacie w dalszej części artykułu w rozdziale Opisy aplikacji polskich miast.

najważniejsze funkcje UI UX JĘZ. OS Σ
1. Visit Szczecin Rozszerzona rzeczywistość, pozwala ona na wizualną prezentację miejsc w rzeczywistej przestrzeni. Aplikacja ułatwia wybór hotelu, poda lokalizację najbliższej restauracji, kawiarni czy klubu, wskaże muzea, teatry, miejsca rozrywki i rekreacji. Łatwo i szybko znajdziesz najważniejsze informacje, dowiesz się, gdzie warto spędzić czas i co aktualnie dzieje się w mieście. (5) 6 5 3 2 21
2. gdansk4u MOBILE Najbardziej polecane obiekty turystyczne, baza noclegowa, obiekty gastronomiczne, bieżące wydarzenia kulturalne oraz sportowe i wiele innych informacji. (5) 5 4,5 3 3 20,5
3. myKRK Informacje praktyczne o Krakowie, zwiedzanie Krakowa, krakowska komunikacja miejska, aktualności, mapa Krakowa, samorząd. (6) 5 5 2 1 19
4. Wrocław – oficjalny przewodnik Wystawy, koncerty, repertuar kin i teatrów, opisy ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych (zabytki, puby, muzea), interesujące trasy spacerowe i rowerowe po mieście oraz rozkład jazdy z wyszukiwarką połączeń.Tryb offline, wykorzystuje system GPS oraz mapy. (5) 5 4,5 2 2 18,5
5. Łódź Insider Szybkie odnalezienie miejsc, które warto zobaczyć w Łodzi, najciekawsze wydarzenia,koncerty, wystawy,wernisaże. Dzięki integracji z funkcją geolokalizacji, aplikacja sprawdza położenie użytkownika dla określenia najbliższych, wartych zobaczenia miejsc, ciekawych wydarzeń. Rozkład jazdy. (5) 5 4 2 2 18
6. Przemyśl Funkcje zostały podzielone według przejrzystych kategorii (np. gastronomia, noclegi, kultura i sztuka, sport i rekreacja), dzięki którym można odnaleźć informacje gdzie można w Przemyślu coś zjeść, gdzie przenocować, jak spędzić czas wolny czy zaplanować weekend. Ciekawe miejsca, (wydarzenia, trasy turystyczne, planer, informacje o mieście). (4) 5 4 2 1 16
7. Gliwice Oprócz atrakcji turystycznych, kulturalnych czy zabytków, w aplikacji znajdziemy najświeższe aktualności i wydarzenia, mapę, prognozę pogody oraz galerię. Umożliwia ona również kontakt z urzędem, wyszukiwanie połączeń komunikacji miejskiej a także informuje o utrudnieniach w ruchu. Treści aplikacji mogą być współtworzone przez jej użytkowników. (3,5) 4 4 2 2 15,5
8. Bydgoszcz Historia miasta i jego najważniejsze zabytki, sukcesy bydgoskich sportowców, jak ciekawie spędzić czas z dziećmi, jak można odpocząć w mieście w weekend. (4) 4 4 1 2 15
9. Kulturalna Warszawa Wydarzenia, Web – czyli mobilna strona Biura Kultury Miasta Warszawa, Nasze miasto, Pomoc. (3) 3 3 1 2 12

OPISY APLIKACJI POLSKICH MIAST

1. Visit Szczecin

Oficjalny przewodnik po Szczecinie to zwycięska aplikacja naszego rankingu, zawiera wszystkie najważniejsze funkcjonalności. Rozszerz rzeczywistość i zwiedzaj Szczecin z przewodnikiem, który zmieścisz w kieszeni. Wybierz jeden z podanych szlaków, albo stwórz trasę z wybranymi przez siebie punktami. Odwiedź najciekawsze miejsca i poznaj ich historię, sprawdź atrakcje turystyczne i zniżki ze Szczecińską Kartą Turystyczną.

Aplikacja ułatwi wybór hotelu, poda lokalizację najbliższej restauracji, kawiarni czy klubu, wskaże muzea, teatry, miejsca rozrywki i rekreacji. Łatwo i szybko znajdziesz najważniejsze informacje, dowiesz się, gdzie warto spędzić czas i co aktualnie dzieje się w mieście. Aplikacja przygotowana na zlecenie Urzędu Miasta Szczecin. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjami w aplikacji są informacje i przydatne numery telefonów. Atutem Visit Szczecin jest to, że aplikacja została przygotowana w oparciu o technologię Augmented Reality, czyli rozszerzoną rzeczywistość. Pozwala ona na wizualną prezentację miejsc w rzeczywistej przestrzeni. Wystarczy przy włączonej funkcji Mapa ustawić smartphone’a w pozycji poziomej.

Web: http://app.szczecin.eu 
Facebook: http://www.facebook.com/VisitSzczecin

Dostepne w App Store

2. gdansk4u MOBILE

Gdansk4u MOBILE to nowoczesna bezpłatna aplikacja turystyczna zawierająca najważniejsze informacje na temat Gdańska i jego atrakcji, w szczególności – mapy, opisy zabytków, aktualne wydarzenia, atrakcje, noclegi, restauracje i inne, wraz z funkcją wytyczania trasy do miejsc przy użyciu geolokalizacji. Wyróżniającą cechą jest możliwość odsłuchania profesjonalnie nagranych audycji dotyczących TOP 100 atrakcji Gdańska. Audycji można wysłuchać zarówno ściągając aplikację, jak również skanując kod QR znajdujący się na jednym ze 100 oznaczonych miejsc w Gdańsku. Aplikacja dostępna jest w języku polskim, angielskim oraz niemieckim. Użytkownicy najczęściej korzystają z audycji audio o największych gdańskich atrakcjach, które dostępne sa w 3 językach, z kalendarza wydarzeń w mieście, z bazy restauracji, hoteli i innych obiektów wraz z nawigacją do nich.

Mocnym punktem aplikacji są informacje na temat ponad 200 ofert zniżkowych dostępnych z Kartą Turysty.

Dostepne w App Storewindows-phone-8-pobierz

 3. myKRK – Kraków zawsze pod ręką

„My KRK” – Przewodnik miasta Krakowa po początkowym pobraniu danych działa całkowicie offline – nie narażając użytkownika na koszty transferu danych. Aplikacja, o której pisaliśmy niedawno w naszym serwisie (więcej tutaj) .Przewodnik miasta Krakowa został podzielony na 7 działów:

 • INFORMACJE PRAKTYCZNE O KRAKOWIE: gdzie można znaleźć podstawowe informacje o naszym mieście; użyteczne telefony; adresy aptek, szpitali, punktów informacji turystycznej
 • ZWIEDZAMY KRAKÓW: tutaj znajdziemy opisy tras turystycznych, informacje o atrakcjach Krakowa, dane muzeów, galerii, kin, teatrów
 • KRAKOWSKA KOMUNIKACJA MIEJSKA: tutaj zapoznać się można ze wszystkim dotyczącym komunikacji w Krakowie, także o Krakowskiej Karcie Miejskiej, o strefach parkowania
 • AKTUALNOŚCI: to najnowsze newsy z portalu www.krakow.pl, informacje o utrudnieniach drogowych, kalendarium kulturalne z wydarzeniami w Krakowie
 • MAPA KRAKOWA: tutaj aktualny plan Krakowa (offline). Co ważne, korzystanie z niego nie powoduje ściągania żadnych danych na telefon (mapa jest wbudowana w aplikację)
 • SAMORZĄD: informacje o budynkach i wydziałach urzędu miasta

Niestety aplikacja dostępna jest tylko na urządzenia z Androidem.

4. Wrocław – oficjalny przewodnik

Przewodnik miejski to oficjalna mobilna aplikacja Wrocławia. Oprócz aktualnych informacji o wydarzeniach w mieście (wystawy, koncerty, repertuar kin i teatrów), znajdziesz w nim opisy ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych (zabytki, puby, muzea), interesujące trasy spacerowe i rowerowe po mieście oraz rozkład jazdy z wyszukiwarką połączeń.

Aplikacja działa także w trybie offline, wykorzystuje system GPS oraz mapy, dzięki czemu w każdej chwili i miejscu wiesz, gdzie pójść i co zobaczyć. Użytkownicy korzystają najczęściej z rozkładów jazdy komunikacji miejskiej (MPK i PKP), a także z informacji kulturalnych.

Dostepne w App Store

5. Łódź Insider

Łódź Insider to mobilny przewodnik, dzięki któremu można poznać bliżej bogate pod względem kulturowym, historycznym oraz rozrywkowym miasto, jakim jest Łódź. Aplikacja pozwala na szybkie odnalezienie miejsc, które warto zobaczyć w Łodzi, takich jak: Pałac Poznańskiego czy Ulica Piotrkowska. Dzięki aplikacji Łódź Insider można także śledzić najciekawsze wydarzenia związane z Łodzią, takie jak koncerty, wystawy czy wernisaże. Dodatkowo, dzięki integracji z funkcją geolokalizacji, aplikacja sprawdza położenie użytkownika dla określenia najbliższych, wartych zobaczenia miejsc, ciekawych wydarzeń. Aplikacja jest idealną propozycją zarówno dla osób odwiedzających miasto, jak i dla stałych bywalców. Dla osób podróżujących miejskim transportem publicznym, Łódź Insider staje się kieszonkowym, wirtualnym rozkładem jazdy. Łódź Insider został przygotowany przez Urząd Miasta Łodzi i jest przez niego stale aktualizowany. Do prawidłowego działania aplikacji wymagany jest dostęp do Internetu oraz aktywny moduł GPS. Użytkownicy aplikacji Łódź Insider najchętniej korzystają z kalendarza wydarzeń. Jest on regularnie aktualizowany, przez ponad 1,5 roku działania aplikacji pojawiło się w nim prawie 2,5 tys. wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, sportowych i naukowych, które odbywały się na terenie Łodzi.

Aplikacja została przygotowana jeszcze w 2011 roku, a więc w momencie, gdy takie rozwiązania dopiero zyskiwały na popularności. Posiadanie oficjalnej miejskiej aplikacji mobilnej, co dzisiaj jest standardem, było wtedy absolutnie pionierską koncepcją. Możemy śmiało powiedzieć, że Łódź przetarła szlaki innym miastom.

Dostepne w App Store

6.  Mobilny Przemyśl

Aplikacja jest jednym z elementów większej całości, mianowicie zintegrowanego systemu informacji turystycznej. Składa się na niego:

 • portal turystyczny (www.visit.przemysl.pl) – dostępny z poziomu przeglądarek internetowych (zastosowanych w komputerach stacjonarnych, ale też w wersji „lajt” w urządzeniach mobilnych typu laptop, tablet czy smartfon) – działający również w infokioskach,
 • aplikacja mobilna „Przemyśl mobilny” dedykowana urządzeniom mobilnym (tablet/smartfon), dostępnej na najpopularniejsze systemy operacyjne (Android).

Poprzez swoją dostępność na różne urządzenia (komputer, laptop, infokiosk, smartfon, itd.) cały system jest praktycznym i pełnym informatorem/przewodnikiem po Przemyślu dla użytkownika bez względu na to w jakim miejscu świata się obecnie znajduje. Ważne jest to, że aplikacja działa i jest w pełni funkcjonalna zarówno w trybie online jak i offline. Po pobraniu aplikacji i zaktualizowaniu bazy obiektów korzystanie z niej nie wymaga łączności z internetem czy poprzez sieć GSM, co w rezultacie nie generuje dodatkowych kosztów związanych z używaniem aplikacji.

Portal i aplikacja są na bieżąco aktualizowane i wzbogacane o nowe treści (np. opisy zabytków czy tras turystycznych). To jest największy atut naszej aplikacji. „Przemyśl mobilny” już dziś stanowi najpełniejszą bazę informacji o mieście, prezentując bogaty informator turystyczno-kulturalny czy wręcz praktyczny przewodnik zarówno dla turystów jak i samych mieszkańców. Codziennie aktualizowane są dane obiektów oraz wprowadzane nowe treści (obiekty, artykuły, zdjęcia). Poza typową bazą obiektów jak zabytki, ciekawe miejsca, obiekty gastronomiczne czy noclegowe, oraz aktualnym kalendarzem imprez, użytkownikowi dostarczyliśmy wiele artykułów o mieście. To już dziś stanowi potężny przewodnik po mieście. Najczęściej używane są kalendarz wydarzeń, planer i wyznaczanie trasy do danego obketu (zabytku, pubu, itd.). Są to bardzo praktyczne funkcjonalności. Kalendarz imprez (podzielony na różne kategorie wydarzeń) jest codziennie aktualizowany i stanowi pełny przewodnik po tym co się dzieje w mieście. Każdą imprezę i obiekt można dodać do planera, tak by mieć pod ręką dostęp do tych imprez i wydarzeń, w których użytkownik chce wziąć udział.

7. Gliwice

Oficjalny mobilny informator i przewodnik miasta Gliwice. Oprócz atrakcji turystycznych, kulturalnych czy zabytków, w aplikacji znajdziemy najświeższe aktualności i wydarzenia, mapę, prognozę pogody oraz galerię. Umożliwia ona również kontakt z urzędem, wyszukiwanie połączeń komunikacji miejskiej a także informuje o utrudnieniach w ruchu. Treści aplikacji mogą być współtworzone przez jej użytkowników.

Gliwice położone są w południowo-zachodniej Polsce, w zachodniej części województwa śląskiego, nad rzeką Kłodnicą. Liczą ponad 190 tys. mieszkańców, zajmują ok. 134,2 km2 powierzchni. Jako jedno z czternastu miast wchodzą w skład Metropolii Silesia, największego organizmu wielkomiejskiego w tej części Europy.

Aplikacja została stworzona w oparciu o platformę Mobilny Samorząd (www.mobilnysamorzad.pl).

8. Bydgoszcz

Aplikacja Bydgoszcz jest to mobilny przewodnik i informator o Bydgoszczy, który przybliża miasto na różnych płaszczyznach:

 • dowiesz się z niej o historii miasta i jego najważniejszych zabytkach
 • przybliży Ci sukcesy bydgoskich sportowców,
 • pokaże jak ciekawie spędzić czas z dziećmi,
 • podpowie jak można odpocząć w mieście w weekend,
 • pozwoli na poznanie bydgoskiej kultury

Aplikacja przeznaczona jest zarówno dla turystów, jak i mieszkańców chcących mocniej poznać swoje miasto.

9. Kulturalna Warszawa

Aplikacja „Kulturalna Warszawa” to zbiór najciekawszych wydarzeń kulturalnych odbywających się w stolicy Polski – Warszawie. Podzielona jest na następujące sekcje:

 • Wydarzenia
 • Web – czyli mobilną stronę Biura Kultury Miasta Warszawa
 • Nasze miasto – ciekawe dane na temat Warszawy
 • Pomoc z opisem jak korzystać z aplikacji

Dostepne w App Store

źródła: Urzędy Miast, twórcy aplikacji, Google Play, App Store

Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuje się komunikacją internetową i e-marketingiem, pasjonat urządzeń mobilnych i nowych technologii. Dołącz do moich kręgów na Google+ .
Obserwuj