IFTTT, czyli życie w Sieci staje się jeszcze łatwiejsze

Korzystacie z reguł dla wiadomości e-mail? Dlaczego nie skorzystać z reguł między usługami internetowymi i urządzeniami mobilnymi?

IFTTT to innowacyjna usługa dostępna od 2010 roku przez serwis ifttt.com, pozwalająca użytkownikom dostosować powiązania między różnymi aplikacjami i urządzeniami. Teraz dostępna także na telefony z systemem iOS.

2013-07-11_222451

IFTTT to skrót od If This Then That. Obecnie pozwala tworzyć reguły między 67 usługami, od Facebooka, Gmaila, Twittera, Instagrama i czytników RSS po usługi skojarzone z telefonem komórkowym, kontakty, przypomnienia itd. Pełną listę usług znajdziecie na stronie: ifttt.com/channels.

CO TO JEST IFTTT?

IFTTT to usługa, która pozwala na tworzenie zaawansowanych połączeń wg prostego schematu:

IFTTT wymawiamy jak gift, ale bez g :-)

KANAŁY (Channels)

Kanały to podstawowe cegiełki programu, które wstawiamy w reguły. Mogą to być programy takie jak Facebook, Gmail, Feedly, Instagram, Kontakty telefonu i wiele innych aż po usługi telefoniczne i powiadomienia.

Kliknij na miniaturę, aby zobaczyć pełną listę kanałów:

2013-07-11_221601

WYZWALACZE (Triggers)

To część reguły IFTTT, oznaczona na schemacie jako „this”, są to np.: „Zostałem oznaczony na Facebooku”, lub „Zameldowałem się na Foursquarze”.

AKCJE

To część reguły oznaczona jako „that”. Może to być np.: „wyślij wiadomośc SMS” lub „opublikuj status na Facebooku”

SKŁADOWE

Składowe są częściami wyzwalaczy. Częściami wyzwalacza „e-mail” mogą być np: temat, załącznik, data otrzymania, czy odbiorca.

REGUŁY

Maksymalnie można ustawić 10 reguł, które możemy włączać i wyłączać. Możemy tworzyć własne lub skorzystać z setki gotowych szablonów. IFTTT automatycznie sprawdza co 15 min, czy zostały spełnione warunki, dla których ma ją zastosować. W tym czasie zamiast tracić czas na sprawdzanie wiadomości, uzupełnianie statusów w serwisach społecznościowych, zapisywanie plików czy wiele innych uwarunkowanych zajmujących czas czynności, które wykonujemy w sieci, możemy zająć się czymś bardziej pożytecznym.

Tworzenie przykładowej reguły wysyłania SMS-a z ostrzeżeniem o deszczu:

Usługi telefoniczne dostępne są na razie tylko w Stanach Zjednoczonych, jednak w Polsce, u niektórych operatorów, można uruchomić kanał SMS-owy. Jeśli ustawimy powiadomienia w razie wystąpienia deszczu, możemy dostawać SMS-y ostrzegające przed deszczem, jeśli nazajutrz będzie deszczowa pogoda.

Przykładowe reguły:

2013-07-11_233649

Jeśli chodzi o kanały z telefonów komórkowych, póki co dostępne są trzy kanały z systemu iOS. Twórcy aplikacji zapowiadają, że to dopiero początek i w przyszłości będzie dołączonych więcej kanałów telefonicznych. Również obiecują uruchomienie aplikacji na inne platformy (Android i Windows Phone). Użytkownicy iPhone’ów mogą śmiało pobrać aplikację już teraz.

Zachęcam do wypróbowania i stworzenia kilka użytecznych reguł – ja już zdążyłem przekonac się, że warto!

Co sądzicie o tego typu usłudze?